ataturkun-vasiyeti

Mustafa Kemal Mason Mu ?

Habertürk’te yer alan Mason derneğinin büyük üstadı Remzi Sanver ile yapılan bir programda geçen ifadeler;
” Atatürk mason muydu?

Atatürk’ün mason olup olmadığını bilmiyoruz.

Gerçekten bilmiyor musunuz?

Gerçekten bilmiyoruz… Birisinin mason olduğunu söyleyebilmek için ya bir locanın kayıt defterinde ismi olması lazım ya da localar toplantıların sonunda bir özet yazılır. Bizim elimizdeki belgelerde Atatürk’e dair böyle bir belge yok. Ama Avrupa’daki bazı mason tarihçileri mason listeleri yaparken Mustafa Kemal Atatürk’ü de bu masonlara dahil ederler. Ama böyle bir belge yok, olmadıkça da ?Bilmiyoruz’ demek zorundayız. ”
Diğer Tarihi Bilgilerde Masonluk
II.Abdülhamid’in tahta geçmesiyle birlikte mason localarına karşı harekete geçmiş bu tarihten sonra masonlar İstanbul’da barınamamış ve Selanik merkezi ile İstanbul dışında üslenmek zorunda kalmışlar.Makedonya’da kurulan locaların en önemlileri İtalyan Obediyansına bağlı ‘Macedonia Risorta’ ve ‘Veritas’ Localarıdır.Mustafa Kemal’de Risorta locasına kayıtlıdır. Bu iki locanın üyeleri Kazım Özalp Paşa, Sadrazam Mehmet Talat Paşa, Mithat Şükrü Bleda, Mehmet Cavit Bey, Manyasizade Refik Bey, Kazım Nami Duru, Bahriye Nazırı Cemal Paşa, Faik Süleyman Paşa, İsmail Canbulat Bey, Hoca Fehmi Efendi, Osman Adil Bey; Mehmet Servet Bey, Fazlı Necip Bey ve Emanuel Karasu gibi isimlerdir.

Mustafa Kemal’de bu sıralarda Makedonya Mason Locasına kayıtlıdır,ayrıca Selanik’teki Makedonya Rizorta Locasına kayıtlıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *