vehbi-koc-haim-nahum

Haim Nahum Vehbi Koçun Babası Mı ?

Haim Nahum Vehbi Koçun Babası Mı ?

Lozan konferasında Türkiye’yi temsil eden delegelerin arasında bulunan  HAİM NAHUM 1900′lü yılların meşhur ve son derece nufüzlu yahudi Hahambaşısıdır.

Türkiye Cumhuriyeti bir Haim Nahum projesidir iddiasında bulunan tarihçi ve siyasetçilerin sayısı azımsanamayacak kadar çoktur.

Kısaca Wikipedia’da Haim Nahum hakkında yer alan bilgiler de şöyle yazar ;

 

” Nahum 1919′da, Amerika Birleşik Devletleri’nin eski İstanbul büyükelçisi Henry Morgenthau’yla görüşmek üzere Avrupa’ya gitti. Konu Türkiye’nin geleceğiydi. Seyahatinde yeni devletin sınırları,Kemalistlerin fikirleri ve Mustafa Kemal’in kişiliği hakkında sayısız temaslarda bulundu, basın toplantıları düzenledi. Fransız basınında röportajları yayımlandı. Nahum ayrıca Fransa ile Türk milliyetçi hareketi arasında yapılabilecek bir antlaşmayı muhtelif defalar dile getirdi.

Görevinden istifa ettiği 1919′dan Kahire başhahamı seçildiği 1926′ya kadar Paris’te oturan Nahum, bu dönemde de siyasetle ilgilendi. Özellikle Fransız basınında kurulmakta olan Türkiye Cumhuriyeti ve Kemalist akımla ilgili demeç ve röportajları yayımlandı. 1922′de Cumhuriyet’in ilanından önce yeni bir kampanyayla büyük güçlerin Ankara hükümetiyle barış anlaşmaları imzalamaları için çaba gösterdi. Kemalistlerin propagandasını yaptı. 1923′te Türk heyetinde yer alarak Lozan Barış Konferansı’na katıldı. Bu hizmetinden ötürü Türk hükümeti tarafından Efendi ünvanı verilerek ödüllendirildi.  ”

 

HAİM NAHUM VEHBİ KOÇ’UN  BABASI MI?

Bir çok internet sitesinde Babasıdır  diye yazsa da gerçekte resmi olarak babası olduğuna dair bir delil yok.

Haim Nahum’un devletimizden üstün hizmet madalyası aldığını biliyoruz fakat bunun yanında ne gibi imtiyazlar aldı bunlar kesin olarak bilinmemekte en büyük imtiyazları Vehbi Koç için kullandığı ve onu bu günlere getirdiği söylenmektedir.

Bunlara en büyük delil ise Haim NAHUM’un çoçukları Jak ve Bernar Nahum Koç holding yönetiminde yer alıyor olmalarıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *